Κριτική Ταινιών

Για να ξεφύγουμε λίγο από την “βαρβατίλα”, και να δούμε και κάτι διαφορετικό… Πάρα πολύ καλή ταινία, ακόμα και για κάποιον που δεν είναι και πολύ φίλος των anime, είναι το Your Name…

Η ιστορία αρχίζει με ένα αγόρι και ένα κορίτσι, που για κάποιο άγνωστο λόγο κάποιες στιγμές αλλάζουν σώματα, και ο ένας ζει την ζωή του άλλου.
Και κάποια στιγμή (Όπως είναι αναμενόμενο…), αρχίζει μία αναζήτηση για να βρεθούν… Όμως η ιστορία ίσως και να μην είναι και τόσο απλή, και τα μυστήρια να είναι πολύ περισσότερα.

Τώρα σαν ταινία, όπως είπα και στην αρχή, είναι ακόμα και για κάποιον που μπορεί να μην του αρέσουν και πολύ τα γιαπωνέζικα κινούμενα σχέδια… Όπως και μπορεί και να ξεγελάει για το τι είναι με αυτό που φαίνεται στην πρώτη ματιά, και εγώ ήμουν αρκετά επιφυλακτικός για το αν άξιζε να την δω… Όμως στο φινάλε μου βγήκε μία από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει τα τελευταία χρόνια!
Και ίσως το βασικό αρνητικό που έχει, είναι ότι μάλλον είναι λίγο πιο “μελοδραματική” και ποντάρει περισσότερο στο συναίσθημα απ’ ότι ίσως να χρειαζόταν.

Δειτε αυτη…λίγο παλιά…αλλά πολυ καλη για οποιο την καταλαβει

Κάτι λίγο διαφορετικό αλλά αγαπημένο …
Προσωπικά αξίζει!

Σας το προτείνω να το δείτε το συντομότερο δυνατόν!!!

The Hitman’s Bodyguard

Το είδα σήμερα και… χόρτασα ταινιάρα!!! Φοβερή χημεία μεταξύ Ryan Reynolds και Samuel Jackson, ασταμάτητη δράση, γερές δόσεις γέλιου και έξυπνη υπόθεση. Πολύ καλογυρισμένο, φυσικά πολλές καταστροφές και ατελείωτο κυνηγητό!!!

Δείτε τρέιλερ, αν και δεν χρειάζεται… δείτε την ταινιάρα οπωσδήποτε!!!

@dope
Φίλο το είδα και πολύ ευχαριστώ για την πρόταση, ούτε που την είχα πάρει χαμπάρι… Πολύ καλή !!!

ναιιιιιιιιιιιι το είδα προχτές και έλιωσα!

ευχαριστώ πολύ Γιώργο! θα σας έχω τακτική ενημέρωση αυτές τις μέρες

Ο πατέρας του Matrix :wink:

Να προτείνω και μια ταινία Animation Αυστηρός Ακατάλληλη για μικρά παιδιά… :flushed::flushed::flushed:
Αυστηρός ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ για καφριλοανδροπαρέα :star_struck::sunglasses::star_struck::sunglasses:

Πάρτι με… Λουκάνικα

Το Sausage Party είναι μια ταινία κινουμένων σχεδίων με κεντρικό ήρωα ένα λουκάνικο. Στο λουκάνικό μας γεννώνται κάποιες υπαρξιακές αγωνίες και ερωτήματα σχετικά με τον προορισμό του στον μάταιο τούτο κόσμο. Ποια είναι η ημερομηνία λήξης του; Είναι το άλλο του μισό ένα αφράτο ψωμάκι; Για ποιο λόγο τού κολλάνε η κέτσαπ και η μουστάρδα; Ξεκινώντας, λοιπόν, το ξεψάχνισμα συμπαρασύρει και άλλα τρόφιμα μαζί του, ώστε από κοινού θα αναζητήσουν τι ακριβώς συμβαίνει, όταν εγκαταλείπουν τον γνώριμο και οικείο κόσμο του σούπερ μάρκετ και καταλήγουν στο περιβόητο καλάθι της νοικοκυράς.

Αν και μου βγήκε αρκετά χειρότερη απ[’ ότι περίμενα, την ευχαριστήθηκα για τα καλά!!!

Και τα φινάλε (Και το “πάρτι”, άλλα και το πως κλείνει…), αν και λίγο άσχετα, ήταν όλα τα λεφτά…:stuck_out_tongue:

Έχω ακούσει και διαβάσει τα χειρότερα για αυτήν την ταινία… είσαι σίγουρος ή τζάμπα θα χάσουμε δυο ώρες;;;

EuroTrip…
Κλασική αμρικανοσκουπιδοταινία, που όμως αν έχεις όρεξη για μαλακίες θα γελάσεις αρκετά…

Κλασικό Αμερικανάκι μιλάει στο ίντερνετ με “Γερμανό”… Μόνο που ο “Γερμανός” είναι Γερμανίδα και ο τύπος δεν το έχει καταλάβει.
Μετά από μία παρεξήγηση, κόβουν την επικοινωνία, και τότε ανακαλύπτει το λάθος που είχε κάνει…
Άλλα μην έχοντας κάποιο άλλο τρόπο επαφής, αποφασίζει να έρθει στην Ευρώπη για να την συναντήσει… Και εκεί γίνεται το έλα να δεις!!

Τώρα για το αν θα σας αρέσει… Γούστα είναι αυτά…
Όμως σίγουρα μετά από αυτή την ταινία θα προσέχετε λίγο παραπάνω όταν και αν θα βρεθείτε σε τρένο δίπλα σε κάποιον Ιταλό.

Εγώ θα σου έλεγα ότι είναι πάνω κάτω σαν το EuroTrip που έβαλα εγώ…
Σαν ταινία είναι μία μαλακία και μισή…
Άλλα αν ξέρεις τι θα δεις, και έχεις και όρεξη να δεις μία μαλακία και μισή, αξίζει…
Πχ (χωρίς να σποϊλάρω…) η φάση με το “πάρτι” που είπα πιο πάνω έχει δεχτεί πάρα πολύ κακή κριτική με βασικό επιχείρημα “Ήταν άσχετο με την ταινία και δεν χρειαζόταν”… Ναι… Ήταν και τα 2… Άλλα στο φινάλε μάλλον μόνο αυτό θα σου μείνει από αυτή.

όπως αναφέρω και στην περιγραφή η ταινία είναι σκέτη καφρίλα και πολύ καμένη. περισσότερο καμένη και από εμένα.

αλλά το γέλιο που έριξα με την παρέα που την είδα ήταν αρκετό για να φύγουν τα σκυλιά από τη γειτονιά

πολύ σωστός!

ΟΚ τώρα τα είπες όλα… θα την δω μόνο αν κάτσει η κατάλληλη παρέα… :wink:

χαχαχαχα πραγματικά γαμ@τη

“Dope”

Νομίζω ο Τίτλος τα Λέει όλα!

Μία δραματική κωμωδία ενηλικίωσης για τη μετά-hip hop γενιά.

Ο Malcom (Shameik Moore), ένας νέος που ζει σε μια σκληρή γειτονιά του Los Angeles, κυριευμένη από τη μαφία και τους εμπόρους ναρκωτικών, επιδιώκοντας να γίνει δεκτός στο Harvard παλεύει ανάμεσα στις αιτήσεις των κολεγίων, τις ακαδημαϊκές συνεντεύξεις, και το τεστ SAT. Όμως, μια πρόσκληση σε ένα πάρτι θα τον οδηγήσουν μαζί με τους φίλους του σε μια περιπέτεια που θα του αλλάξει για πάντα τη ζωή.

Με παραγωγούς τους Forest Whitaker, Pharrell Williams και Puff Daddy, το “Dope” έκανε την πρεμιέρα του στο Φεστιβάλ του Sundance, όπου αποθεώθηκε από τους κριτικούς και έγινε το αγαπημένο του κοινό.

Έλα τώρα… Παραδέξου το… Το προτείνεις μόνο και μόνο για τον τίτλο… :wink:

χαχαχα κα όχι μόνο