Κριτική Ταινιών

Και επειδή ξανακόλλησα… :frowning:

Μην μου βάζεις ιδέες!! :stuck_out_tongue:

Και μόλις θυμήθηκα και το Kubo and the Two Strings…

Μία από τις καλύτερες animation ταινίες που έχω δει, και αν και φαίνεται για 3D, στην πραγματικότητα είναι με μαριονέτες… Και γενικά μία από τις καλύτερες ταινίες της τελευταίας πενταετίας.

Αρκετά καλή ιστορία, φοβερό σχεδιασμό που “δανείζεται” αρκετά στοιχεία από τα ιαπωνικά anime, αρκετά “σκοτεινό” (Αν και μετά από μία γιαπωνέζικη σειρά που είδα πρόσφατα, και δεν είναι επί του παρόντος, φαίνεται σαν ταινία με τον Θ.Β…:stuck_out_tongue:), και με φοβερή μουσική (Διασκευή του While My Guitar Gently Weeps των Beatles.).

Το baby driver? Αλήθεια τώρα? :unamused:
Soooo fucking boring!!!

Και στην γυναίκα μου δεν άρεσε… Μάλλον είναι ταινία μόνο για γκαζόγκαβλους… :slight_smile:

Απλά δεν είναι για αυτούς που θέλουν πρωτότυπη ή με εκπλήξεις και ανατροπές ιστορία… :wink:

Αν από την άλλη θέλεις να δεις γκάζια, αρκετή δράση, και μία πολύ καλογυρισμένη ταινία, είναι τέλεια!!

Και για να πω και εγώ την αλήθεια, άλλες ταινίες με το πρόβλημα του Baby Driver τις έχω θάψει, και πάρα πολύ άγρια μάλιστα (Πχ πριν από λίγες μέρες το Wonder Woman.)…
Άλλα εδώ τα υπόλοιπα στοιχεία είναι τόσο τέλεια που εντελώς “χαριστικά” τους το συγχωρώ.

Kubo!!!.. από το πρώτο λεπτό έκανα ησυχία και άκουσα όλη την ιστορία!!!
respect για την όλη δουλειά.

Φαίνεται πως είναι ο μήνας του Stephen King. Μετά το άκρως πετυχημένο και όχι άδικα, IT, το Netflix μας έδωσε μια ακόμη κινηματογραφική μεταφορά βιβλίου του Stephen King, το Gerald’s Game. Στο τιμόνι της σκηνοθεσίας βλέπουμε τον Mike Flanagan και για μια ακόμη φορά μας έδωσε τον καλύτερο του εαυτό.

Η Jessie και ο Gerald είναι ένα ζευγάρι που τους έχει βαλτώσει η ρουτίνα και τα πολλά χρόνια συμβίωσης. Έτσι αποφασίζουν να κάνουν διακοπές σε ένα απομονωμένο εξοχικό που έχουν, με σκοπό να αναζωπυρώσουν την σχέση τους. Όμως όλα αρχίζουν να στραβώνουν, όταν ο Gerald αποφασίζει να πάει το ερωτικό παιχνίδι στο επόμενο επίπεδο, δένοντας την Jessie με αλυσίδες στο κρεβάτι. Έπειτα από αυτό, η Jessie θα κληθεί να παλέψει για την ζωή της και με τους δαίμονες της.

Από ταινίες animation, μόνο το αξεπέραστο Spirited Away θεωρώ καλύτερο του…

βασικά τη Δεύτερη φορά που την είδα κατάλαβα τι ήθελε να πει σαν ταινία.

άσε γιατί προχτές είδα το Akira και απλά τα έσπαγε!

Grave Of The Fireflies

grave

Επιβαλλόταν να μπει και μια anime ταινία στη λίστα, σωστά; Και τι ταινία… σίγουρα μια από τις 5 καλύτερες όλων των εποχών. Το μακρινό πλέον 1988 σκηνοθετήθηκε και προβλήθηκε αυτό το εκπληκτικό πολεμικό δράμα από τον κορυφαίο Isao Takahata. Τα συναισθήματα σου βλέποντάς την μπορούν να παρομοιαστούν με συνεχόμενες γροθιές στο στομάχι.

Οι τελευταίες μέρες του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου στην Ιαπωνία βρίσκουν ένα νεαρό αγόρι(Sata) να προσπαθεί να γλιτώσει τον εαυτό του και την τετράχρονη αδερφή του Setsico από τον ανελέητο βομβαρδισμό των ιαπωνικών πόλεων, υπεύθυνες για τον οποίον ήταν οι αμερικανικές αεροπορικές δυνάμεις. Μετά το θάνατο της μητέρας τους σε έναν βομβαρδισμό του Tokyo, ο Sata αναγκάζεται να φροντίζει και την αδερφή του σε μια χώρα που υποφέρει από λιμό και εξάντληση.

Κανείς δεν έχει το κουράγιο και τη διάθεση να τους βοηθήσει, ούτε καν η θεία τους. Το μόνο που έχουν είναι η μεταξύ τους αγάπη και τρυφερότητα, συνδυασμένα δυστυχώς με την πικρή γεύση της ανικανότητας εξασφάλισης έστω των στοιχειωδών προς επιβίωση. Οι συνέπειες αυτού, τραγικές και ικανές να αφήσουν βαθύ αντίκτυπο στην ψυχή των θεατών. Θα το επαναλάβω και στο νούμερο 1… αν δεν κλάψεις βλέποντάς το, δεν είσαι άνθρωπος.

Έχω να το δω κάποια χρόνια… Και κάποια στιγμή πρέπει να το δω ξανά!
Αν και από παλιά προηγείται το Ghost in the Shell για να κάνουμε και μία σύγκριση με την ταινία…

Και το Grave Of The Fireflies είναι και αυτό ένα από τα υπόψιν για κάποια στιγμή στο μέλλον…:wink:

ΑΑΑΑ να το δεις οπωσδήποτε.

το ξεκίνησα χαλαρά αργά το βράδυ για να δω τι λέει και τελικά με κράτησε ως το τέλος

Everly
Κάπως παλιότερο αλλά απ’ ότι καταλαβαίνω έχει ξεφύγει από πολλούς. Δράση, καμμενιά, Salma…

Μου θύμισε λίγο kill bill οι ικανότητες της :wink:

Όλα καλά…αλλά δε λέμε και για κανένα καλό θρίλερ???

The Eye (2002)
Αν κάτι ξέρουν να φτιάχνουν καλά οι Ασιάτες εκτός από σούσι και πάπια Πεκίνου είναι ταινίες τρόμου. Η κινέζικη εκδοχή της “6ης Αίσθησης” δεν αστειεύεται, σου παγώνει το αίμα. Oι Αμερικανοί το έκαναν remake με την Jessica Alba, αλλά θέμα σύγκρισης δεν τίθεται κανένα.

Είδα χτες το πολυσυζητημένο ΙΤ. Αν και μυθιστόρημα του αγαπημένου King, το πέρασμα του στις αίθουσες το βρήκα λίγο παιδικό.
Εντάξει με τα νοήματα περί φόβων που έχουμε όλες οι “κατηγορίες” ανθρώπων και μόνος τρόπος η ενότητα για να τους αντιμετωπίσουμε αλλά η απόδοσή τους στον κινηματογράφο λίγο παιδιάστικη

Ρε συ, αλήθεια είμαι γκαζοκαυλη, και στις ταινίες και στην πραγματικότητα! Απλά την θεώρησα βαρετή και καθόλου πρωτότυπη! Εγώ στα λέω αυτά τώρα που βλέπω τον Vin να κάνει drift και τρέχει το σαλακι στο πάτωμα!!!

@dope να ετοιμάσω τα στέφανα;;; :stuck_out_tongue:

Αντε ρε…καιρό έχουμε να γλεντησουμε τζάμπα