Κριτική Ταινιών

Όσοι έχετε δει τη Διάσωση του Στρατιώτη Ράιαν και πιστεύατε ότι οι σκηνές μάχης ήταν πολύ σκληρές, έρχονται δύο ταινίες που θα τις κάνουν να φαίνονται σαν ζωγραφιές σε νηπιαγωγείο…

===================================================================================

Ταινία No.1 - ΑΝΤΙΡΡΗΣΙΑΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ

Ο Ντος, κατά τη διάρκεια της μάχης στην Okinawa, μίας από τις πιο αιματηρές του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου, έσωσε πάνω από 75 άντρες χωρίς να ανοίξει πυρ ή έστω να φέρει όπλο. Ήταν ο μόνος Αμερικανός στρατιώτης του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου που βρέθηκε στην πρώτη γραμμή των μαχών και πρόσφερε τα μέγιστα χωρίς να είναι οπλισμένος, αφού είχε την πεποίθηση ότι ακόμα και ο πόλεμος δεν δικαιολογεί τους σκοτωμούς.

Ταινία Νο.2 - FURY

Τον Απρίλιο του 1945 κι ενώ οι σύμμαχοι προελαύνουν στη Γερμανία, ο νεκρός πυροβολητής ενός αμερικανικού τανκ αντικαθίσταται από έναν άκαπνο νεαρό γραφιά, ο οποίος θα βιώσει τη φρίκη του πολέμου με τον πιο άμεσο τρόπο.

και καλή σας προβολή

Τις είδα και τις δύο και (σε αντίθεση με την πολυσυζητημένη Δουνκέρκη) μου άρεσαν πολύ… στο ιδιο επίπεδο με τον στρατιώτη Ράιαν θα έλεγα…

Γαμάτη. Την έβλεπα (ξανα) προχθές στο Netflix.

Είπα να γίνω κάφρος και να (Προσπαθήσω…) να δω το The Emoji Movie…

Χμμμμ… Δεν θα πω αν ήταν η δεν ήταν τόσο χάλια όσο λένε…
Το μόνο σίγουρο είναι ότι παίζει να είναι η πιο ανούσια ταινία που έχω δει μέχρι σήμερα.
Κατά τα άλλα, εκεί έξω υπάρχουν και χειρότερα σκουπίδια από αυτή… Που όμως τα περισσότερα από αυτά (Και σε αντίθεση με αυτή…) είχαν και κάποιο λόγο ύπαρξης… Μάλλον…:thinking:

Τίποτε άλλο… Μόνο αυτό…

Σήμερα είδα κι εγώ το What Happened to Monday… επική πατάτα με τεράστια κενά και σκηνοθετικές μπαρούφες!!! Αναλυτικά…

Εδώ έχει σπόιλερ... μην πατήσεις αν δεν είδες την ταινία...
  • Τριάντα χρόνια κανένας δεν βρέθηκε να αναρρωτηθεί που τα πάνε τα παιδιά που καταψύχουν;;; Κανείς δεν ενδιαφέρθηκε να δει το παιδί του που βρίσκεται;;;;
  • Μια τόσο σημαντική υπηρεσία που “καταψύχει” αδέρφια, σε ιδιωτική εταιρία την έχουν αναθέσει;;; Χωρίς κανένα έλεγχο;;;; Και γυρνάνε και με τα οπλα στους δρόμους ελεύθερα;;; Χούντα;;;;
  • Γιατί έπρεπε όλες να κόψουν το δάχτυλό τους; Δεν μπορούσε αυτή που το έχασε να βάλει ένα ψεύτικο; Σιγά πια…
  • Πως γίνεται να είχαν όλες βραχιόλι; Τόσο εύκολο ήταν να αντιγραφτούν τα βραχιόλια; Αν είναι έτσι γιατί δεν έκανε νέα ταυτότητα η κάθε μία;;; Λογικά το βραχιόλι στο δίνει το κράτος και είναι μοναδικό και μη αντιγράψιμο.
  • Αφού υπήρχε η τεχνολογία για κάμερες και μικρόφωνα που καλύπτουν όλη την πόλη (όπως είδαμε στο τέλος) γιατί δεν τα φορούσαν πάντα όταν ήταν κάποια έξω;;;;
  • Αυτή η Δευτέρα που ερωτεύτηκε το γκομενάκι, δεν το είπε σε καμία ενώ τα έλεγαν όλα;;; Μούγκα από την πρώτη μέρα;;
  • Όταν έβλεπαν οι άλλες μέρες τον γκόμενο τι γινότανε;;; Απάθεια;;;; Ο γκόμενος χαμπάρι;;;
  • Πως γίνεται εφτάδυμες αδερφές που μεγαλώνουν εντελώς μαζί με ακριβώς τον ίδιο τρόπο να είναι τόσο διαφορετικές η μία από την άλλη;;; Εντελώς όμως;;;
  • Έφεραν ολόκληρο στρατό για να χτυπήσουν τον όροφο, πέταξαν τα καπνογόνα με τεράστια ακρίβεια από το ισόγειο, κανένας δεν σκέφτηκε να μπουκάρει μαζί με τα καπνογόνα; Και κανένας δεν σκέφτηκε να καλύψει την πίσω έξοδο;
  • Την πρώτη φορά γιατί έστειλαν μόνο τρεις και όχι δέκα; Και γιατί τους πήρε τόσο πολύ να στείλουν άλλους μετά από τους τρεις;
  • Αυτές γιατί κάθονταν στο σπίτι αφού ήξεραν ότι είχαν εκτεθεί; Plan B δεν είχαν τόσα χρόνια σε περίπτωση που κάτι γινότανε;

Μην συνεχίσω… είναι πολλές οι τρύπες και τα λάθη… καλή δράση η ταινία αλλά ήθελε πολύ δουλειά για να σταθεί σκηνοθετικά. Η πρωταγωνίστρια πάντως έπαιζε ωραία!!!

Αφεντικό, είσαι αστυνομικό δαιμόνιο! :wink:

Διαβαζε μικρος πολυ Μαρη και του έμεινε

Ο Καρασαρδέλης ειναι ο τυπος που γκρίνιζε για το που βρηκαν τις αλυσιδες οι white walkers και σηκωσαν τον δράκο απο τον πάγο, ή απο αυτούς που γκρινιάζουν για το πως φτάνουν τοσο γρηγορα οι ήρωες απο το ένα μέρος στο άλλο :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Καλά ρε παιδιά… αυτά ήταν πολύ χοντρά τώρα… δε μιλάμε για απλές τρύπες στο σενάριο και στην σκηνοθεσία… μιλάμε για τρυπάρες!!! Δεν καταπίνονταν… Έχω δει ταινίες με τρύπες που τις παράβλεψα χωρίς πρόβλημα… αυτά όμως παραήταν χοντρά!!!

Φοβερή η Σαρλίζ, δίνει ρέστα.

παίρνει σειρά για σήμερα!

Δεν το σχολιάζω σεναριάκα γιατί αν και εμένα μου άρεσε ελεεινά πολύ, διαφωνώ πολλές φορές με τις κριτικές άλλων που ψειρίζουν τη μαϊμού χωρίς λόγο.

Ελπίζω να μην λες εμένα… :slight_smile:

Με την ελπίδα θα μείνεις :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Δεν απελπίζομαι :slight_smile:

Όχι αναφέρομαι σε κριτικές που είδα στα σχόλια στη σελίδα που βλέπω ταινίες και οι άντρες είστε ώρες ώρες πολύ καμμένοι! Καλά κι εσύ δεν πας πίσω πάντως ιστοτσομπάνη!