Κριτική Ταινιών

Το σχεδόν είναι που κάνει την διαφορά! Χαχχαχαχχαχαχαχ

Αλλά η αλήθεια είναι, ότι όντως δεν είχα συνειδητοποιήσει πόσο κοντά είμαστε!! Χαχχαχαχχαχαχαχα. Το λες και κάψιμο!!! :face_with_head_bandage: :stuck_out_tongue_winking_eye:

Τώρα που ξαναδιάβασα αυτό μου ήρθε απευθείας στο μυαλό το τελευταίο spider man… πω πω τι μαλακία θεέ μου… πόσο mega fail… έχουν μετατρέψει τον spider man σε ήρωα για οκτάχρονα… έλεος… καλά που ήταν στην ταινία και ο τόνυ και την έσωσε λίγο… πολύ λίγο όμως…

Ναι, αυτό εννοούσα! Στο πρώτο πεντάλεπτο (ήταν άραγε τόσο?) του τελευταίου spiderman έβριζα… Αν δεν το έβλεπα με κόσμο θα το είχα απλά κλείσει.

Την Ροζιτα Σωκου μου θυμίζετε

Ναι κι εγώ πιστεύω ξεκίνησα τις κατάρες (από μέσα μου για να μην ακούσουν τα παιδιά) πριν το πεντάλεπτο… ο Θεός με φώτισε και δεν πήγα να το δω σε κανένα σινεμα… :stuck_out_tongue:

Χαχχαχαχχαχαχαχ, πέθανα! Με έκανα εικόνα!!! :rofl:

Εσυ η Ροζιτα και ο ζορτ ο Γρηγοριου …τους προλαβες στο Να η ευκαιρια?

Σουτ ρε γέρο και θα μας πάρουν πρέφα…

Εδώ για πρέφα...

Φυσικά ρε γέρο… :stuck_out_tongue:

Δεν ξέρω σε τι αναφέρεσαι :roll_eyes:
Δεν ξέρω καν ποια είναι η κύρια σοτου? Σωλου? Σωκου? Πως την είπες? :roll_eyes:
Έτσι γέλασα, για να μη παρεξηγηθείς :face_with_raised_eyebrow:

Μπα…ειμαι χοντροπετσος…δεν παρεξηγιεμαι …κυρια Σωκου

Πολυ καλη ταινια οντως!

September of Shiraz … (πολύ καλή…)

THE BOOK OF HENRY
Όμορφη, έξυπνη, κοινωνική, δραματική, δράσης και γενικά πέρασε πααααααρα πολύ όμορφα η ώρα!

Ο πρώιμα ανεπτυγμένος Χένρι και νεότερος αδελφός του Πίτερ, έχουν μεγαλώσει με την ανύπαντρη μητέρα τους, τη Σούζαν. Ο Χένρι είναι ερωτευμένος με τη γειτόνισσα τους, την Κριστίνα, την κόρη του αστυνομικού διευθυντή.

Για να προστατέψει την Κριστίνα από τα χέρια του βάναυσου πατέρα της, ο Χένρι συλλαμβάνει ένα σχέδιο διάσωσης, το οποίο γράφει σε βιβλίο.

Αλλά η μητέρα του παιδιού ανακαλύπτει το βιβλίο, κι αντί να τον αποθαρρύνει, αποφασίσει ότι η ίδια μαζί τα δύο αδέλφια πρέπει να θέσουν το σχέδιο σε πράξη.

Δεν ξέρω αν έκανα καλά που την είδα, δεν θα ήθελα να την δω στο σινεμά, ο ένοικος του Πολάνσκι είναι καρτούν μπροστά της, μόνο για γερά στομάχια…

Dunkirk…
Αγωνία… Ρεαλισμός… Πραγματικές μάχες… Ρεαλισμός… Η πραγματική εικόνα του πολέμου… Ρεαλισμός… Φοβεροί χαρακτήρες… Ρεαλισμός… Άψογη σκηνοθεσία… Ρεαλισμός… Σε βάζει μέσα στην φρίκη του πολέμου… Ρεαλισμός… Απίστευτα σκηνικά… Ρεαλισμός… Πλήθος αεροπλάνων… Ρεαλισμός… Πλήθος οχημάτων… Ρεαλισμός… Πλήθος κόσμου… Ρεαλισμός… Η καλύτερη ταινία του 2017… Ρεαλισμός… η καλύτερη πολεμική ταινία όλων των εποχών… Ρεαλισμός… Πιστή αναπαράσταση των γεγονότων… Ρεαλισμός… Σου δείχνει τα πάντα όπως ακριβώς έγιναν… Ρεαλισμός… Άντε γαμηθείτε, κουράστηκα… ΡΕΑΛΙΣΜΟΣ ΛΕΜΕ!!!
Λοιπόν… ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!!!

Εκτός από το “Άντε γαμηθείτε, κουράστηκα”, όλα τα άλλα έχουν τόση σχέση με την ταινία όση και ο Τσίπρας με την ειλικρίνεια και την αλήθεια!!
Ότι και να πω είναι λίγο!
Η πιο ψεύτικη πολεμική ταινία που έχει γυριστεί μέρη σήμερα! Ακόμα και το “28η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΩΡΑ 5:30” μπροστά σε αυτή την μαλακία ήταν σαν να βλέπεις πραγματικά γυρίσματα από τον τόπο των γεγονότων…

Το μοναδικό που της δίνω είναι ότι έκανε χρήση πραγματικών εφέ και “υλικών”, και τα CGI ήταν σχεδόν ανύπαρκτα… Αλλά στην τελική μάλλον αυτό και την έκαψε, αλλά και ήταν και ο λόγος για τις (Εντελώς παράλογες!!) διθυραμβικές κριτικές που πήρε…
Όμως ρε παιδιά τα CGI δεν είναι και ΠΑΝΤΑ κακά! Ή τουλάχιστον αν θέλεις να τα πετάξεις έξω, ρίξε περισσότερο χρήμα για να καλύψεις το κενό…
Πχ, και χωρίς να θέλω να σποϊλάρω πολύ…
Δεν είναι δυνατόν σε ένα τέτοιο γεγονός να μου εμφανείς “Αερομαχίες” με 4-5 συνολικά αεροπλάνα σε ΟΛΗ την ταινία…
Δεν είναι δυνατόν να μου δείχνεις ότι 400.000 άτομα σώθηκαν από 30-40 ψαρόβαρκες…
Δεν είναι δυνατόν να μου μιλάς για 400.000 νοματαίους σε μία παραλία, και να μην μου εμφανίζεις πάνω από 1-2.000!!
Δεν είναι δυνατόν να μου μιλάς για ρεαλισμό στα πάντα, να μιλάμε για μία από τις μεγαλύτερες μάχες στην ιστορία με 30.000 νεκρούς, και να μου εμφανίζεις το πολύ 20 πτώματα, και 2-3 τραυματίες… Και αυτά χωρίς καθόλου αίμα!
Και ας μην πιάσω τα λάθη και τις μαλακίες που έγιναν σκηνή προς σκηνή, γιατί δεν θα τελειώσω ποτέ (Ρε φίλε σε κυνηγάνε… Σε πυροβολούν… ΕΣΥ πας και κρύβεσαι πίσω από μία ξύλινη πόρτα, που την κάνουν σουρωτήρι, ΕΣΥ φυσικά δεν παθαίνεις τίποτα, και 10 εκατοστά πιο δεξιά σου είναι πέτρινος τοίχος… Μπες τουλάχιστον πίσω από τον τοίχο, να μην το γαμήσει και εντελώς το θέμα!! ήδη το έχεις γαμήσει όσο δεν πάει… Και αυτό είναι και στην αρχή… Και πάντα στα πλαίσια του “Ρεαλισμού” και του “δεν έχει υπερβολές”…).

Τώρα αν είναι η πιο “υπερεκτιμημένη” ταινία του 2017… Όχι… Σίγουρα δεν είναι…
Είναι το πιο υπερεκτιμημένο ΣΚΟΥΠΊΔΙ όλων των εποχών!!

Και 94 Metascore;;;;;
Πλάκα με κάνεις!;;;;:rage::rage::rage:

Άντε και ένα Trailer για να γελάσουμε λίγο ακόμα… Γιατί γέλιο έχει!!

Το είδα μετά το Dunkirk…
Ο.Κ… Κάποιος μπορεί να το πει “υπερβολικό” και “αμερικανιά”…
Αλλά σε σχέση με την άλλη την μαλακία, ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!! Ασύγκριτα καλύτερο, ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ!!
Ακόμα και στο θέμα του “ρεαλισμού” που μας είχαν τρελάνει οι άλλοι, είναι ασύγκριτα πιο ρεαλιστικό και κοντά σε ένα πραγματικό πολεμικό σκηνικό.

Και όπως είχα σχολιάσει και κάπου αλλού… Αν ο πραγματικός πόλεμος και πως θα ήταν στην πραγματικότητα τα γεγονότα που δείχνουν είναι στο 10, αυτό με τις όποιες “υπερβολές” του είναι στο 12, και το Dunkirk στο 1,5…

Επιτέλους κάποιος που έχει την ίδια άποψη με μένα… πήγα και την είδα και εγώ την παπαριά και μάλιστα πλήρωσα… Δεν έβλεπα την ώρα να φύγω… Πήγα σε θερινό σινεμά τότε που βγήκε και στα μισά είχε διάλλειμα - ακόμα δεν ξέρω γιατί δεν έφυγα!!! Είχα διαβάσει τόσα που έλεγα, δεν μπορεί… κάτι υπάρχει και δεν το βλέπω… ποτέ δεν το είδα… απέραντη παπαριά…

Κι εμένα το fury μου άρσε πολύ… από τα καλύτερα πολεμικά που έχω δει και δεν με λες και φαν των πολεμικών ταινιών… λίγα βλέπω και τα ψάχνω πολύ πριν τα δω. Τα δύο μεταξύ τους, η μέρα με την νύχτα… πράγματι!!!

Είμαστε πολλοί, αλλά σκόρπιοι…
χωρίς πλάκα, αν και οι περισσότεροι φαίνεται να την θεωρούν “αριστούργημα”, πάρα πολλοί είναι και αυτοί που την είδαν - είδαμε με εντελώς καθαρή ματιά και καθαρό μυαλό, και καταλάβαμε το τι σκουπίδι είναι… Γιατί ρε φίλε ΗΤΑΝ σκουπίδι!

Εγώ ευτυχώς ή δυστυχώς, την είδα μαζί με έναν φίλο μου, και την είδαμε όλη… Και την είδαμε όλη, γιατί πολύ απλά κλάψαμε από τα γέλια!
Το τι καφρίλα ρίξαμε… Το τι live σχόλια στην κάθε μαλακία που βλέπαμε… Το τι βρισίδι μετά από κάθε σκηνή… Το τι κατάρες άκουσε ο Νόλαν και όλο του το σόι… Δεν τα φαντάζεσαι!

Πάντως το ευχαριστηθήκαμε… Όχι την ταινία! Προς θεού…
Το τζέρτζελο και την μαλακία που έπεσε ευχαριστηθήκαμε! :stuck_out_tongue:

Πάντως η καλύτερη φάση, που δεν την έχω πει ακόμα στον φίλο μου, ήταν που κάπου στα 5-10 πρώτα λεπτά άρχισα να ψάχνω στα κρυφά στο κινητό για το αν κατέβασε την “κανονική ταινία” ή καμία μαλακία που απλά αντέγραφε - είχε το ίδιο το όνομα για να μου κάνει πλάκα… Τελικά ΄ήταν η σωστή…
Και στο IMDB πέτυχα στα user reviews πολλά σχόλια του στιλ “Έχουμε δει σίγουρα όλοι την ίδια ταινία;”…

Τώρα γιατί όλες αυτέ οι καλές κριτικές… 4 πράγματα μπορώ να σκεφτώ.

1. Το ότι ήταν βασισμένη σε πραγματικό ιστορικό γεγονός… Και αν έτρωγε “θάψιμο”, έστω και 100% δίκαιο, θα το θεωρούσαν “βλασφημία”. Λες και αυτό το σκουπίδι δεν ήταν βλασφημία για αυτούς που άφησαν τα κόκαλά τους εκεί… Τέλος πάντων.
  2. Ο τεχνικός τομέας, και η χρήση “πραγματικών” εφέ… Λες και τα CGI όταν γίνουν σωστά και εκεί που πρέπει δεν είναι καλά… :Αλλά ΌΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΧΙΙ!! Καλύτερα να δείξουμε μόνο 2 αεροπλάνα και να είναι πραγματικά, παρά να δείξουμε 10+ και να είναι CGI… Άσχετα αν ένας πραγματικός βομβαρδισμός και μία πραγματική αερομαχία είχε 10+ αεροπλάνα…
  3. Ο Νολάν… Δεν μπορεί μία ταινία του “ΜΕΓΑ Νολαν!!!” να είναι “κακή”!!
  4. Η πολιτική ορθότητα… Δεν έδειξε κάτι που θα μπορούσε να “προσβάλει” κάποιον!!
    Οι Γερμανοί; Άφαντοι!
    Νεκροί; Άφαντοι (Καλά… Είχε καμία 20-30ριά…)!
    Τραυματίες; Άφαντοι (Καλά… Είχε 2-3…)!
    Αίμα; Άφαντο!
    Κατεστραμμένα σπίτια; Άφαντα! Πάλι καλά που είχε και κάποια κατεστραμμένα πλοία…
    Θηριωδίες; Άφαντες!
    Εξαθλιωμένοι και καταρρακωμένοι στρατιώτες; Ανύπαρκτοι! Όλοι ήταν στην τρίχα, και απλά είχαν συνέχεια ένα κλαψομούνικο ύφος λες και τους φάγαν το μπιφτέκι τους.
    Γενικά ότι πιο “πω πω μην δει κάτι η μικρή Μαιρούλα και πληγωθεί η παιδική της ψυχούλα!!” μπορούσαν να κάνουν σε μία τέτοια ταινία…
    Και ότι “άγριο” υπήρχε, περισσότερο θα ταίριαζε σε μία ταινία με κάποιο ναυάγιο όπως του Τιτανικού, παρά σε μία πολεμική ταινία με θέμα μία από τις μεγαλύτερες μάχες στην ιστορία.

Και για την ιστορία… Αυτές ήταν οι απώλειες και από τις 2 πλευρές σε εκείνη την μάχη…

Screenshot-299

Πέρα από τα μεγάλα πολεμικά πλοία, τι άλλο φάνηκε έστω στο ελάχιστο;
Αλλά όοοοοοοοοοοχι… “Απόλυτος ρεαλισμός, και πιστή αναπαράσταση των γεγονότων!!”… ότι πείτε!!

Σχετικοάσχετο… Πέτυχα πολλά σχόλια που κριτίκαραν την Διάσωση Του Στρατιώτη Ράιαν και άλλες πολεμικές ταινίες σαν υπερβολική, ψεύτικη, και σπλατεριά… Και την ίδια στιγμή εκθείαζαν την συγκεκριμένη μαλακία για το πόσο σωστά παρουσιάζει τα πραγματικά γεγονότα… Sorry… Έχουν την παραμικρή ιδέα τι πραγματικά είναι ο πόλεμος και μία μάχη;
Πραγματικά νομίζουν ότι πόλεμος είναι “ακούγεται ένα ΜΠΑΜ, και κάποιοι πέφτουν κάτω και πεθαίνουν… Από ανακοπή…”…
Έχουν ιδέα τι παθαίνεις αν πέσει πάνω σου όλμος!;
Νομίζουν ότι απλά πετάγεσαι 1 μέτρο στον αέρα πέφτεις μετά κάτω στα μαλακά σαν να μην συμβαίνει τίποτα;
Όχι καλά μου παιδάκια!! Αν πέσει επάνω σου όλμος, δεν βρίσκουν ΤΙΠΟΤΑ από εσένα!
Και αν πέσει στα 2 μέτρα μακριά σου, το κεφάλι από τα πόδια σου θα απέχουν 10 μέτρα στην καλύτερη!!
Τι; Είναι “βάρβαρο” και “σπλατεριά”;;;; Χέστηκα… Είτε σου αρέσει, είτε όχι, ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ!!!

Την πάτησα και εγώ με την Dunkirk. φάση Survivor η όλη ταινία και πολύ χαλαρή. όπως λέει και ο Vagos, οι Γερμανοί άφαντοι.