Διάφορα ερωτήματα

Λοιπόν εδώ γράφουμε ερωτήματα που μπορεί να ξέρει να μας βοηθήσει κάποιος συμφορουμίτης.

Και ξεκινάω.
Ψάχνω να βρω παλτό τύπο duffle coat.
Κοίταξα αυτά τα montgomery αλλά δε βλέπω να υπάρχουν Ελλάδα και οτι είδα, ειναι άνω τα 400 ευρω.
Υπάρχουν τέτοια στην Ελλάδα ή μπα?

Γιατί δεν το αγοράζεις από το εξωτερικό; Σίγουρα θα το βρείς πολύ πιο φθηνά… Αν πάλι θέλεις από Ελλάδα θα σου πρότεινα να δεις σε κανένα κλασσικό Αγγλικό μαγαζί όπως το Marks & Spencer…

Φοβαμαι μην ειναι λάθος το νουμερο. Μονο αυτος ειναι ο λόγος…Ειδικά στο duffle coat.

Αν το πάρεις από Amazon (και κάποια άλλα) έχεις δωρεάν επιστροφή σε περίπτωση που δεν σου κάνει… αν περιμένεις και το Black Friday μπορεί να το πάρεις και σε τρελή τιμή…

Aσε με ειχε χθες τιμη 105 λιρες στο επισημο της montgomery, δε παράγγειλα διοτι δεν ηξερα το νουμερο και σημερα έχει 200. κλαψ!

Εγώ τώρα είμαι γυναίκα και δεν θα έπρεπε να έχω τέτοιες απορίες, αλλά δεν το έχω καθόλου με μόδα, μακιγιάζ, καλλυντικά, χρώματα, υφάσματα… Καταλάβατε… Είναι μεγάλος ο κατάλογος!!! :stuck_out_tongue:

Και ερωτώ : ποια η διαφορά του duffle coat από το Μοντγκόμερι? Γιατί το έψαξα στο ίντερνετ και μου φαίνονται το ίδιο.

Παρεμπιπτόντως, @kkostas μου αρέσουν πάρα πολύ αυτά τα παλτά. Περισυ είχε στα H&M περίπου 100€. Νομίζω φέτος έχω δει στα zara. Καλά, η ποιότητα καταλαβαίνεις πως θα είναι… Zara! Αλλά μπορεί να βρεις και στα mango.

Κοιτα, τα montgomery ειναι φίρμα που φτιάχνει καθαρά duffle coat. Θεωρουνται εξαιρετικής ποιότητας και τα παιρνεις για μια ζωή. Φαντάσου οτι το παιδικό μου, το φοράει πλέον ο γιός μου και ειναι, καινουργιο.
Το duffle coat είναι το ειδος του συγκεκριμένου παλτού με τα χαρακτηριστικά κουμπιά, τη κουκούλα οπως αυτο:

Αυτά από τη Ζάρα χωρις να θέλω να πω κάτι για τη ποιότητα, ε όσο και ναναι, δεν ειναι κάτι τρομερό. Και εντάξει αν ειναι να πάρεις παλτό για τα επομενα 15 χρόνια, τη κάνεις την επένδυση. Και έχει και κάτι γυναικεία απίστευτα.

Οκ. Θα το έχω υπόψιν ότι ψάχνεις και αν βρω κάτι θα σου πω!

Τελικά μετά απο αρκετό ψάξιμο κατέληξα…ζαρα…!
Γιατι? Διοτι αν το έκανα παραγγελία απο Αγγλία θα μου πήγαινε κοντά στα 170 με τα μεταφορικά (απο 105 που το είχε προσφορά).
Koίταξα σε πολλά καταστήματα, δεν έβρισκα κάτι ωραίο, εκτος αν ηταν “μάρκα” που οι τιμές ξεκινουσαν απ τα 300 και ανέβεναν.
Την ιδια στιγμη ειχε προχθές μια εξαιρετικη προσφορά με 65 ευρω για ένα τέτοιο στο Ζάρα. Τσέκαρα τη ποιότητά του και το βούτηξα. Θα φανεί αν θα πιάσει τόπο. Το σίγουρο ειναι πως αν ποτέ βρεθώ με χρήματα θα ηθελα να κάνω ένα ταξιδάκι στην Λονδρέζικη αγορά :frowning: :frowning: :frowning:

Μια χαρά… καλοφόρετο!!! Τζάμπα σου βγήκε… :slight_smile: