Αστεία κείμενα

Γνωστά ή άγνωστα κείμενα, πάντα με χιούμορ, τυχόν ταυτοποιήσεις μελών έιναι καθαρά συμπτωματικές…

Αγαπητέ Γιώργο,
Ελπίζω να μπορείς να με βοηθήσεις! Τις προάλλες, έφυγα για τη δουλειά μου αφήνοντας τον σύζυγό μου στο σπίτι να βλέπει τηλεόραση όπως συνήθως. Δεν είχα απομακρυνθεί πάνω από 500 μέτρα όταν το αυτοκίνητο άρχισε να κάνει διακοπές και έσβησε. Το πάρκαρα στην άκρη και πήγα με τα πόδια πίσω στο σπίτι για να ζητήσω βοήθεια από τον σύζυγό μου.

Όταν μπήκα στο σπίτι δεν πίστευα στα μάτια μου! Τον βρήκα στην κρεβατοκάμαρά μας με την κόρη των γειτόνων μας. Εγώ είμαι 52, ο σύζυγός μου 54 και η κόρη των γειτόνων μας 22. Είμαστε χρόνια παντρεμένοι. Όταν άρχισα να τον ρωτάω, μου αποκάλυψε ότι έχει σχέση μαζί της τους τελευταίους 6 μήνες. Του είπα να διακόψει αλλιώς θα έφευγα. Είναι άνεργος τους τελευταίους 6 μήνες και νιώθει άχρηστος και θλιμμένος. Τον αγαπώ πάρα πολύ, αλλά από τη μέρα που του έθεσα το τελεσίγραφο γίνεται όλο και πιο απόμακρος. Δε θέλει να πάει σε σύμβουλο γάμου και φοβάμαι ότι δεν αντέχω άλλο αυτή τη κατάσταση.

Μπορείς να με βοηθήσεις;
Μαρία

Αγαπητή Μαρία,
Όταν ένα αυτοκίνητο κάνει διακοπές και σβήνει μετά από τόσο μικρή απόσταση, αυτό μπορεί να οφείλεται σε διάφορους λόγους. Ξεκίνα ελέγχοντας αν υπάρχουν σκουπίδια στο σωληνάκι του καυσίμου. Αν είναι καθαρό, έλεγξε την πολλαπλή εισαγωγής και επίσης τα καλώδια της γείωσης. Αν τίποτε από αυτά δε σου λύνει το πρόβλημα, τότε μπορεί να είναι ελαττωματική η αντλία βενζίνης, δημιουργώντας χαμηλή παροχή πίεσης στα μπεκ ψεκασμού.

Ελπίζω να σε βοήθησα
Γιώργος

@Djcostas …ρε συ,τι πίνεις χριστουγεννιάτικα και δεν μας δίνεις?

…ότι και να σου πω θα είναι λίγο, κάτσε να γυρίσει ο χρόνος να κάνω απολογισμό και θα σου πω…

Ο λόγος που δεν πρέπει ποτέ να υποτιμάμε κανέναν…

Όταν πήγαινα σχολείο, συγκεκριμένα από την 1 τάξη του γυμνασίου είχα ένα συμμαθητή τον Τάσο.

Η μαθηματικός μας η Κ. Μαρία δεν έχανε καμία ευκαιρία να χλευάζει τον Τάσο ο οποίος δεν έδειχνε ιδιαίτερα εύστροφος και ήταν γενικότερα γκαφατζής. Του έλεγε χαρακτηριστικά ότι “Με τα μυαλά που κουβαλάς καημένε Τάσο δεν μπορείς να κάνεις τίποτα σωστό μόνο καταστροφή είσαι”. Κι εκείνος κάθε φορά μαζευόταν λυπημένος.

Τα χρόνια πέρασαν και μόλις πριν από 1 μήνα έμαθα μέσω του Facebook ότι η Κ. Μαρία αν και όχι πολύ μεγάλη σε ηλικία αντιμετώπιζε ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα υγείας και έπρεπε να υποβληθεί σε χειρουργική επέμβαση η οποία γίνετε στην Ελλάδα μόνο από ένα συγκεκριμένο Ιατρικό Team.

Η εγχείρηση έγινε προχθές και μετά από αρκετές ώρες το χειρουργείο πέτυχε. Όταν η Κ. Μαρία άνοιξε τα μάτια της είδε ένα νεαρό Γιατρό ο οποίος ήταν ο υπεύθυνος της χειρουργικής ομάδας να της λέει ότι όλα πήγαν καλά και πως δεν χρειάζεται να ανησυχεί για τίποτα.

Τότε η Κ. Μαρία τον ρώτησε να μάθει το όνομά του.
Αφού αυτός της το είπε… άρχισε ξαφνικά να αισθάνεται μια δυσφορία και δυσκολία στην αναπνοή μελάνιασε στο πρόσωπο και ξεψύχησε στα χέρια του γιατρού που απορούσε τι πήγε στραβά.

Λίγο πιο πίσω στο δωμάτιο ήταν και ο Τάσος που καταλάθος είχε βγάλει την πρίζα του αναπνευστήρα για να βάλει την ηλ. σκούπα να σκουπίσει αφού δούλευε στο νοσοκομείο ως καθαριστής.

Τελικά όλοι είχαμε υποτιμήσει το ένστικτο της Κ. Μαρίας για τον Τάσο…

Αληθινη ιστορια.

Μια φίλη μου περίμενε μήνες να πάει σε ένα φεστιβάλ Τάνγκο στη Θεσ/κη από Αθήνα. Φτάνει η μέρα να πάει με μια φίλη της και εκεί που κάθεται στο κρεβάτι και φτερνίζεται δυνατά από αλλεργία, παθαίνει ένα μυοσκελετικό πρόβλημα και μένει ακίνητη από το πόνο.

Η φίλη της, καλό παιδί, καλει το ασθενοφόρο, τη βοηθάει σε όλα! Της κάνει τα χαρτιά, τι την φροντίζει με το να τρέχει δεξιά κι αριστερά με ακτινογραφίες, την ταιζει, αγάπη μόνο! Πάει λέει το τανγκό, πρέπει να μείνετε μέσα 2μερες…

Λέει η Εύη στην φίλη της, ρε συ… Θέλω να σου ζητήσω μια τελευταία χάρη… τα έχεις κάνει όλα για μενα, ούτε οι γονείς μου δε θα με φρόντιζαν έτσι, αλλά θέλω να πάω να κάνω ένα πεντικιούρ… να εδώ στη γωνία του νοσοκομείου είναι… οταν θα βγουμε, θα προλαβουμε την τελευφαια μερα του τανγκο τουλαχιστον. Θα με πας με το καροτσάκι…?? Ναι λέει η φίλη της μη το συζητάς!! Θα πεταχτω να κάνω κάτι ψώνια όσο κανείς εσύ τα δικά σου. Οκ? Οκ.

Πράγματι την πάει, κάνει το πεντικιούρ, κάνει μαλλί, και ξάφνου ο πόνος επειδυνώθηκε. Καλεί την φίλη της, της λέει τρεχα έχω μείνει κανόνικα μάλλον πέρασε η μυοχαλαρωτική ένεση δεν αντέχω πήγαινε με πίσω!!! Έρχομαι τώρα αμεσως λέει η φίλη της…

…σε δεκα λεπτα Σκαει με 80χλμ πάνω στην βιτρίνα και Σπαει τη μύτη της!!!

Με τα πόδια. Ναι. Όχι με αυτοκίνητο. Με Τα Πόδια.

Τρελαίνεται η Εύη της λέει αγάπη μου μην ανησυχεις εδώ δίπλα είναι το νοσοκομείο!! Σηκώνεται βάζει την άλλη στο Ίδιο καροτσάκι και την πάει Νοσοκομείο!! Τις βλέπουν οι γιατροί Έκπληκτοι… 1 ώρα πριν η Εύη καθόταν η φίλη της την πηγαινε, τώρα η Εύη έσπρωχνε έκανε χαρτιά κλπ και η άλλη μες το αίμα να ουρλιάζει.

Η φίλη της έπαθε υστερία.

Ναι.

Υστερία.

Της δώσαμε ηρεμιστικά γιατί ούρλιαζε επί 3,5 ώρες… η Εύη πια έχει φάει τέτοιο σοκ που μες τους πόνους φρόντιζε εκεινη πλέον να αναλάβει ρόλο υποστήριξης. 1 μέρα… 2η… την 3 που η υστερία της κοπέλας συνέχισε, καλεί τους γονείς της, τους λέει ελάτε κι όπως ερχεστε να την πάρετε φέρτε μια αναπηρικη και ένα κουτί ηρεμιστικά παρακαλώ για μένα…

Ποιο είναι το ηθικό δίδαγμα…?

Μπορούν να βγουν τρέλα πορίσματα για αυτή την πρόσφατη πραγματικη ιστορία…